Analiza chemiczna gleby – co powinieneś o niej wiedzieć?
Nowoczesne rolnictwo, także ekologiczne, praktycznie nie jest zdolne funkcjonować bez nawożenia pól. Coraz bardziej świadomi rolnicy, oprócz tego, że dostarczają uprawom niezbędnych składników odżywczych, wcześniej badają też skład chemiczny ziemi. Dlaczego warto to robić i jak wykonać taką analizę? Sprawdź!
Kiedy zlecić takie badania?
Zasadniczo każdy moment jest dobry, aby zlecić przebadanie próbek gruntu. Dzięki temu można bardziej świadomie podejść do upraw. Są jednak chwile, kiedy analiza chemiczna gleby okazuje się niezbędna. Wśród tych okoliczności wylicza się m.in.:
- zmianę hodowanych roślin (różne gatunki wymagają innych składników odżywczych),
- kłopoty ze wzrostem upraw (aby potwierdzić lub wykluczyć określone problemy),
- kontrolę żywności (wykonuje się ją co 2-3 lata o tej samej porze roku).
Liczy się też sam moment oddania próbek do sprawdzenia ich składu. Wskazuje się, że najlepiej, aby był to co najmniej 1 miesiąc (maksymalnie 2) przed zasiewami lub tuż po żniwach, by stwierdzić, jakich nawozów trzeba będzie użyć do uzupełnienia powstałych deficytów. Wiosną można także zbadać obecność azotu w gruncie.
Jak pobrać próbkę?
Przed pobraniem próbek ziemi konieczne będzie podzielenie całego areału na sektory, np. o powierzchni 1 hektara. Następnie należy pobrać za pomocą sondy lub łopaty materiał z kilku miejsc z głębokości około 20-25 cm. Powinien on w całości ważyć od 300 do 500 gramów. Firma, której zlecana jest analiza chemiczna gleby, może dostarczyć pojemnik i instrukcje, jak wykonać to prawidłowo. Później wystarczy tylko umieścić ziemię w pudełku i odesłać z powrotem kurierem do danej placówki.
Gdzie wysłać glebę do badań?
Licząc na to, że uzyska się rzetelne wyniki, zawsze warto postawić na współpracę ze sprawdzonym, certyfikowanym laboratorium. Dobrze więc rozeznać się w ofercie różnych instytucji, dowiedzieć się, jakie mają doświadczenie. Przydatnych informacji mogą dostarczyć inni rolnicy, korzystający wcześniej z takich usług.
Badanie gleby – warto to zrobić!
Świadome podejście do upraw z jednej strony pozwala lepiej zaplanować prace na polu i skuteczniej dobrać środki niezbędne do wzmocnienia roślin. Z drugiej – pomaga reagować w sytuacji, gdy z nieznanych przyczyn plony są niewielkie lub pojawiają się w nich wady rozwojowe. Dlatego, jeśli stoisz przed takim zadaniem – postaw na dobre laboratorium.